Na pętlach komunikacji miejskiej widać już lato. Przez kilka najbliższych miesięcy będzie tam kwitnąć 11 tys. dekoracyjnych roślin.
Po wiosennych bratkach, które na koniec wiosennego sezonu zaadoptowali mieszkańcy, przyszedł czas na rośliny kojarzone z latem. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) przygotował kompozycje z begonii, pelargonii, gaur i ozdobnych traw. Na piętrowych kwietnikach będzie rosnąć 11 tys. roślin, które ozdobią 9 pętli autobusowych i tramwajowych aż do jesieni.
Smocze skrzydła
„Smocze skrzydła”, czyli begonie Dragon Wing z różowymi i czerwonymi kwiatami, sadzone są na 4 pętlach – P+R al. Krakowska, Wilanów, Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie. Ten gatunek begonii debiutował w zeszłym roku i pojawi się również w tegorocznych aranżacjach.
W tym sezonie kolej na następną ogrodniczą nowość. Próbę przechodzi begonia Beluga, która w pomarańczowej i żółtej wersji pierwszy raz pojawia się na kwiatowych wieżach na pętli Esperanto.
Nie tylko begonie
Na kolejnych 4 pętlach – Nowe Bemowo, Żerań FSO, rondo Wiatraczna i Annopol – królują klasyczne letnie kwiaty, czyli czerwone pelargonie bluszczolistne. Wszystkie kompozycje są uzupełnione delikatnymi białymi gaurami, które nadają kwietnikom zwiewności i delikatności. Szczyty piętrowych kwietników dekorują trawy ozdobne.
Kwiaty są odpowiednio pielęgnowane – podlewane, odżywiane i pielone. Gatunki, które ZOM wybiera do nasadzeń na pętlach spełniają wiele warunków. Oprócz tego, że prezentują się dekoracyjnie i tworzą ciekawe kompozycje, muszą także radzić sobie w trudnym miejskim otoczeniu. Rośliny narażone są na wysokie temperatury, silne nasłonecznienie, wiatr czy zwiększoną obecność spalin.
Kwiaty, drzewa i krzewy
Zarząd Oczyszczania Miasta zmienia aranżacje kwiatów na pętlach trzy razy w roku. Wiosną przystanki ozdabiały bratki, a letnie begonie, pelargonie i gaury zastąpią jesienią wrzosy i kapusta ozdobna.
ZOM zajmuje się zielenią na 60 pętlach komunikacji miejskiej. Sezonowe dekorowanie wybranych przystanków kwiatami to jednak tylko część prac przy utrzymaniu tych terenów. Jednostka regularnie pielęgnuje 11,5 ha trawników, drzewa i krzewy oraz dosadza nowe rośliny.