sobota, 28 maj 2022

Powstaną nowe mosty

 Dofinansowanie z budżetu państwa na przygotowanie niezbędnej dokumentacji to pierwszy etap Programu. Samorządy, które przygotowały swoje inwestycje ze wsparciem z budżetu państwa, będą mogły ubiegać się o środki na budowę przepraw z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, którym dysponuje Minister Infrastruktury.

Na obecnym etapie realizacji Programu większość zadań jest w trakcie przygotowywania dokumentacji. 3 zadania, dotyczące przepraw mostowych w Kobylnikach (woj. kujawsko-pomorskie), Starachowicach i Wąchocku (woj. świętokrzyskie) oraz w miejscowości Porąbka (woj. śląskie) uzyskały już wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Nowy most w Kobylnikach

Most w miejscowości Kobylniki na rzece Noteć powstaje w ramach Programu Mosty dla Regionów. Gmina otrzymała dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwolenia na budowę tej inwestycji. Koszt przygotowania dokumentacji wyniósł około 131 tysięcy złotych, z czego prawie 105 tysięcy złotych gmina otrzymała z budżetu państwa. Szacunkowy koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi  to około 16 milionów złotych. Z czego 80 procent, czyli około 13 milionów złotych pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Przeprawę przez Noteć w tym miejscu zapewniała tymczasowa konstrukcja wojskowa. Most z uwagi na zły stan techniczny został zamknięty i całkowicie wyłączony z ruchu kołowego oraz pieszego i przeznaczony do rozbiórki. W jego miejsce powstaje całkowicie nowy most wraz z drogami dojazdowymi. Most został zaprojektowany na najwyższą klasę obciążenia samochodami (klasę „A”).

To piękne miejsce zasługuje na to, by być miejscem spokojnym, zacisznym a więc ciężki transport towarowy powinien być wyciągnięty poza to miasto i stąd budujemy również obwodnicę Kruszwicy, której ten most jest częścią - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Mosty dla Regionów – inwestycje z rządowym dofinansowaniem

Program jest odpowiedzią na potrzeby społeczności i samorządów, które ze względu na wysoki koszt przygotowania i budowy mostów nie były w stanie samodzielnie finansować tego typu inwestycji. Głównym celem rządowego Programu Mosty dla Regionów jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe – podkreśla wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. 

W Programie Mosty dla Regionów przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.

Budżet programu wynosi około 2,3 miliarda złotych. W naborze na dofinansowanie etapu przygotowania dokumentacji na budowę przepraw samorządy złożyły 75 wniosków.

Samorządy mogły ubiegać się o dotację na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi. Dzięki otrzymaniu tego dofinansowania mogą starać się również o dofinansowanie do 80% kosztów budowy mostu ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

logo1

FB ITVWARSZAWA
Redakcja: ul. Jutrzenki 97
02-231 Warszawa

Email:

redakcja@itvwarszawa.pl

Fax:

+48 22 398 48 49

Tel.:

+48 22 100 69 69

Najbliżsi solenizanci

Dzisiaj : Jaromira Justa
Jutro : Magdaleny Bogumily
Pojutrze : Karola Ferdynanda