sobota, 28 maj 2022

Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego

 Byłem dzisiaj w Rokitnie, odwiedzić Matkę Boską Cierpliwie Słuchającą, która jest symbolem pojednania, i Paradyżu, gdzie znajduje się przepiękny kościół łączący barok z gotykiem. Dziękuję wszystkim, którzy w Lubuskiem opiekują się obszarem kultury, ale też sportu. Kolejni sportowcy związani z ziemią lubuską zostali dzisiaj medalistami olimpijskimi – dodał wicepremier w trakcie pobytu w Międzyrzecu.

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego jest jedną z najstarszych placówek muzealnych w zachodniej Polsce wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów w grudniu 1998 roku. Od czerwca 2018 roku muzeum jest współprowadzone przez MKDNiS. W latach 2018-2021 otrzymało ze środków resortu blisko 5 milionów złotych w formie dotacji podmiotowych i celowych.

Zamek i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu

Zamek i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego to średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX w. Po 1945 roku cały kompleks przekazano na potrzeby muzeum.

W latach 1954–1958 na zamku przeprowadzono badania archeologiczne, a w latach 50. i 60. – prace konserwatorskie, mające na celu zabezpieczenie zamku w formie trwałej ruiny. Zrekonstruowano jedynie budynek bramny oraz przyziemie renesansowego domu mieszkalnego.

Inicjatorami kompleksowego rozpoznania naukowego całego obiektu byli Alf Kowalski, kierownik Muzeum w Międzyrzeczu, oraz K. Felchnerowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków z Zielonej Góry. Badania te finansowane były z funduszu zielonogórskiego konserwatora zabytków. Opiekę naukową nad badaniami objął prof. Józef Kostrzewski.

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej jest właścicielem kolekcji portretów trumiennych z XVII i XVIII w. liczącej w sumie 38 wizerunków, 18 tablic inskrypcyjnych oraz 160 tablic herbowych związanych z sarmackim obrządkiem.

Zgromadzony zespół konterfektów oraz elementów towarzyszących - tablice inskrypcyjne i herbowe - jest jednym z najważniejszych tego typu w Europie.

logo1

FB ITVWARSZAWA
Redakcja: ul. Jutrzenki 97
02-231 Warszawa

Email:

redakcja@itvwarszawa.pl

Fax:

+48 22 398 48 49

Tel.:

+48 22 100 69 69

Najbliżsi solenizanci

Dzisiaj : Jaromira Justa
Jutro : Magdaleny Bogumily
Pojutrze : Karola Ferdynanda